„Politinės pasekmės bus reikšmingos“: kaip vystosi Bideno skandalas dėl slaptų dokumentų

Autorius: minfo.lt Šaltinis: https://minfo.lt/pasaulis/stra... 2023-01-17 19:14:00, skaitė 229, komentavo 0

„Politinės pasekmės bus reikšmingos“: kaip vystosi Bideno skandalas dėl slaptų dokumentų

Atstovų rūmų pirmininkas Kevinas McCarthy paragino atlikti tyrimą dėl Baltųjų rūmų vadovo Joe Bideno dokumentų, kuriuos jis saugojo netinkamai, radimo. Bidenas savo ruožtu pripažino, kad turi įslaptintą informaciją. JAV Teisingumo departamento vadovas teigė, kad tokio pobūdžio duomenys neturėjo būti netinkamoje vietoje. Tačiau ekspertai mano, kad dabartinis JAV prezidentas, nepaisant aplink jį įsiplieskusio skandalo, sugebės išvengti rimtų problemų. Tačiau, anot analitikų, ši situacija vis tiek gali turėti neigiamos įtakos tolimesnei jo politinei karjerai.

JAV teisingumo departamentas uždraudė Kongreso respublikonams prieigą prie informacijos, susijusios su skandalu dėl Baltųjų rūmų vadovo Joe Bideno, ir slaptų dokumentų, kuriuos jis saugojo netinkamai. Tai savo „Twitter“ paskyroje paskelbė JAV Atstovų rūmų narė Marjorie Taylor Green. Anksčiau ji taip pat pažymėjo, kad „slapti dokumentai Bideno rankose“ rodo, kad „jis juos pavogė“. Kalbame apie laikotarpį, kai dabartinis Baltųjų rūmų vadovas ėjo JAV viceprezidento pareigas Baracko Obamos administracijoje.

Tačiau JAV Atstovų Rūmų Priežiūros ir atskaitomybės komiteto pirmininkas Jamesas Comeris mano, kad specialaus patarėjo paskyrimas netrukdys respublikonams atlikti savo tyrimo. Apie tai jis paskelbė socialiniame tinkle „Twitter“. Komitetas turės išsiaiškinti, ar Bidenas laikėsi įslaptintų dokumentų tvarkymo taisyklių tuo metu, kai ėjo viceprezidento pareigas.

Anksčiau JAV Kongreso Žemųjų rūmų pirmininkas Kevinas McCarthy paragino savo kolegas įstatymų leidėjus ištirti įslaptintų dokumentų atradimą: „Dviejose skirtingose vietose matome atvirai gulinčią įslaptintą informaciją, – sakė jis žurnalistams. - Manau, kad Kongresas turi tai ištirti."

Pasak JAV įstatymų leidėjo Paulo Gosaro, respublikonai ištirs ir įsitikins, kad Bidenas yra atsakingas dėl nerūpestingo įslaptintų dokumentų saugojimo. Kaip paaiškino Gosaras, tai yra kriminalinis nusikaltimas, už kurį, pagal JAV įstatymus, gresia įkalinimas iki dešimties metų. Pasak kongresmeno, Bidenas, būdamas viceprezidentu, „pavogė slaptus dokumentus ir juos paslėpė“ savo kabinete, tačiau Demokratų partijos nariams „tai nerūpėjo“: „Audito metu teisininkai tarp asmeninio ir politinio pobūdžio dokumentų aptiko nedidelį kiekį papildomų dokumentų, susijusių su prezidento Obamos ir viceprezidento Bideno administravimu, priskirtų „slaptiems“. Visi dokumentai, išskyrus vieną, buvo rasti saugykloje prezidento rezidencijos Vilmingtone garaže. Vienas vieno puslapio dokumentas buvo rastas kitame kambaryje tarp ten saugomų medžiagų.“

Jis taip pat informavo apie glaudų bendradarbiavimą su Teisingumo ministerija viso audito metu, taip pat su specialiuoju prokuroru šioje byloje.

JAV teisingumo departamento vadovas Merrickas Garlandas teigė, kad slapti dabartinio prezidento dokumentai taip pat buvo nelegaliai saugomi Bideno diplomatijos ir pasaulinių įsipareigojimų centro biure, atidarytame su Pensilvanijos universiteto parama: „2022 metų lapkričio 4 dienos vakarą Nacionalinio archyvo generalinio inspektoriaus tarnyba susisiekė su Teisingumo departamento prokuroru. Ten jam buvo pasakyta, kad prezidento patarėjas teisės klausimais pranešė Nacionaliniam archyvui, kad Vašingtone įsikūrusiame Biideno centro biure buvo rasti dokumentai, klasifikuojami kaip „slapti“. Ši tarnyba neturėjo leidimo saugoti įslaptintų dokumentų."

Jis taip pat teigė, kad apie slaptų dokumentų atradimą Bideno namuose jo advokatas Teisingumo departamentą informavo gruodžio 20 d., o vėliau – sausio 12 d., kai buvo rasta dar viena panaši byla.

Valstybės departamente paskelbta apie pasirengimą padėti Teisingumo ministerijai. Kaip per instruktažą pažymėjo oficialus Amerikos diplomatinio departamento atstovas Nedas Price'as, struktūra gali padėti tirti skandalą dėl slaptų dokumentų, susijusių su Bidenu, jei to prašoma, ir yra pasirengusi „visiškam bendradarbiavimui“.

Pats 46-asis JAV prezidentas pripažino slaptų dokumentų laikymo Diplomatijos centro biure faktą: „Aš buvau informuotas apie šį radinį ir buvau nustebęs, kad į šią tarnybą buvo nunešti vyriausybės dokumentai“, – per spaudos konferenciją sakė Baltųjų rūmų vadovas.

Informaciją apie netinkamą Bideno įslaptintų dokumentų saugojimą išjuokė buvęs JAV žvalgybos pareigūnas Edwardas Snowdenas. Anot jo, su slaptais dokumentais jis buvo atsargesnis: „Bent jau aš juos šifravau!" - Snowdenas parašė socialiniame tinkle „Twitter“, taip pat pažymėdamas, kad dabartinis Baltųjų rūmų vadovas, atrodo, „pasiėmė daugiau įslaptintų dokumentų nei daugelis aktyvistų informatorių“.

„Atsižvelgiant į tai, kad pats Bidenas saugojo įslaptintus failus mažiausiai dviejose vietose, jo kritika ir demokratų neigiamo nusiteikimo banga prieš 45-ąjį Baltųjų rūmų vadovą Donaldą Trumpą, kuris taip pat buvo nuteistas už slaptų dokumentų turėjimą, dabar kvepia veidmainiavimu, – teigia politologas Malekas Dudakovas. - Tai yra federalinis nusikaltimas. Tai paprastiems amerikiečiams, taigi ir Trumpui, grasina kalėjimo bausmėmis. Tačiau Bidenas greičiausiai išvengs rimtų problemų, nes kol yra JAV prezidento poste, jis yra neliečiamas. Kartu politinės pasekmės jam greičiausiai bus reikšmingos. Jis turės palaukti, kol baigsis tyrimas, o tada pasiteisinti. Jis vėl sieks prezidento posto. Tačiau dėl šio skandalo neaišku, ar jis šiuos ketinimus atidės, ar išvis jų atsisakys. Galimi abu scenarijai. Galų gale, respublikonai gali panaudoti šį skandalą savo tikslams, jei yra pasirengę pradėti tyrimą.“

Šaltinis