Autorius: Infa.lt Šaltinis: https://infa.lt/100165/besivys... 2023-12-14 16:18:00, skaitė 1036, komentavo 2
Vakar, gruodžio 13 d., Pasaulio bankas paskelbė metinę ataskaitą apie pasaulio skolą. Jo skaičiavimais, 2022 m. besivystančios šalys valstybės skolos procentų apmokėjimui išleido rekordinę 443,5 mlrd. dolerių sumą – 5% daugiau nei prieš metus.
24 skurdžiausių šalių valstybės skolos procentų apmokėjimo išlaidos 2023 ir 2024 m. padidės 39 proc.
Ataskaitoje taip pat teigiama, kad per pastaruosius trejus metus 18 šalių neįvykdė savo valstybės skolinių įsipareigojimų – tarp jų Šri Lanka, Gana ir Zambija.
Tai daugiau nei per pastaruosius du dešimtmečius.
„Rekordiniai skolos lygiai ir didelės palūkanų normos daugelį šalių veda į krizę, – sakė Pasaulio banko grupės vyresnysis ekonomistas ir viceprezidentas, besispecializuojantis besivystančių šalių ekonomikos srityje, Indermitas Gilas (Indermit Gill), – kiekvieną ketvirtį, kai palūkanų normos išlieka aukštos, vis daugiau besivystančių šalių atsiduria sunkioje padėtyje ir susiduria su sunkiu pasirinkimu – apmokėti valstybės skolos procentus ar investuoti į sveikatos apsaugą, švietimą ir infrastruktūrą.
Pasaulio bankas taip pat praneša, kad privatūs skolintojai 2022 m. besivystančiose šalyse gaus 185 mlrd. dolerių daugiau paskolų grąžinimo sumų, nei per tą laikotarpį paskolino.
I. Gillas sako, kad tai, be kita ko, atspindi faktą, jog tarptautiniai bankai tapo mažiau linkę skolinti besivystančioms šalims tuo metu, kai išsivysčiusiose šalyse didėja palūkanų normos, todėl jose skolinti yra pelningiau nei anksčiau.
Todėl besivystančioms šalims dabar sunkiau pasiskolinti naujų pinigų – 2022 m. šis rodiklis sumažėjo 23% iki 371 mlrd. dolerių.