Tikiu, kad netikiu? O gal žinau?

Autorius: Petras Dargis Šaltinis: http://petrasdargis.lt/rasinia... 2014-12-03 12:11:43, skaitė 4507, komentavo 5

Tikiu, kad netikiu? O gal žinau?

- Vadinasi, tu tiki, kad dievo nėra, - sako fanatikas.

Niekada to nesakiau, bet jis pats taip išprotavo. Jis negali be savo tikėjimo, tai ir aš negaliu.

Yra kvailių, kurie tiki, kad akmenys auga - mat jų atsiranda dirvoje kiekvieną pavasarį. O štai aš žinau, kaip jie atsiranda - juos pamažu iškelia žemės įšalas. Vadinasi, aš tikiu, kad akmenys neauga? Pagal religinio fanatiko supratimą išeitų būtent taip. Taigi mes abu kaip ir tokie pat tikintieji.

Bet pamėginkim be jokio tikėjimo. Juk aš ŽINAU, iš kur akmenai, ir man nereikia tikėti. Tegu kvailys pasilieka savo tikėjimus.

O gal aš ŽINAU, kad dievo nėra?

Tiesą sakant, to negalėčiau sakyti. Tai netgi nelogiškas klausimas.

- Gal turi įrodymų, kad dievo nėra? - atakuoja fanatikas.

Ne, neturiu. Neturiu nė vieno įrodymo, kad po lova nėra babaužio, kad miške nesiautėja čiupakabra, o kūdroje negyvena laumės. Tarkim, jie yra, bet, kaip sako religingi kvailiai, kažkokie nematomi, nepasveriami ir nepačiupinėjami - gryna fantazija? Kokia prasmė ginčytis dėl svetimų fantazijų?

Atsakymas daug paprastesnis - aš neturiu jokių duomenų apie palovio babaužį, apie čiupakabrą ir apie laumę. Lygiai taip pat neturiu jokių duomenų apie Dzeusą, Dionisą, Venerą, Jupiterį, Šyvą, Jahvę ar kokį kitokį dievą. Taigi jokių duomenų, išskyrus, graikų mitus ir prieštaringas religines pasakas.

Eikim toliau. Ar man reikia tikėti, kad kažkoks įsivaizduojamas Dzeusas lytiškai nesantykiavo su žemės moterimis?.. Ar man reikia tikėti, kad ant debesies nesėdi įsivaizduojamas senis, kaip buvo nupaišyta ant mūsų kaimo bažnyčios lubų?.. Ir apskritai, kuo čia dėtas tikėjimas - išankstinis, niekuo nepagrįstas nusistatymas?

Aš paprasčiausiai neturiu jokių duomenų, kad galėčiau patvirtinti prietaringo žmogaus įsivaizdavimus.

Bet jeigu jų atsirastų?

Atsirastų, tai atsirastų. Tada žinočiau - yra. Tikrai nekrisčiau ant žemės, nesispardyčiau kojomis tarsi inoringas vaikas ir nešaukčiau, kad "negeri" duomenys griauna tariamą mano tikėjimą, kurio net neturiu.

Bus duomenų - žinosiu, nėra duomenų - žinau, kad nėra.

- Bus ar nebus tokių duomenų? Ar tu tiki, kad jų niekada nebus? - klausia fanatikas vėl.

O, kaip jis nori, kad tikėčiau ir aš! Bet kuo ir bet kaip - tegu atvirkščiai, svarbu, kad tikėčiau.