Autorius: Algimantas Lebionka Šaltinis: https://lebionka.blogspot.com/... 2025-04-08 22:44:00, skaitė 729, komentavo 0
NVO skiriami milijardai, tačiau niekas tiksliai nežino, kam skiriami pinigai. Europos Audito Rūmai kritikuoja ES dėl neskaidraus lėšų skirstymo ir įspėja, kad gali sumažėti pasitikėjimas institucijomis.
Specialiojoje ataskaitoje auditoriai ragina nustatyti aiškius kriterijus ir užtikrinti geresnį lėšų skyrimo atsekamumą.
Ataskaitoje teigiama, kad 2021-2023 m. iš ES fondų NVO teks 7,4 mlrd. eurų. Maždaug du trečdalius lėšų skyrė ES Komisija, o trečdalį - valstybės narės. Auditoriai nustatė, kad nei Komisija, nei valstybės narės sistemingai neregistruoja, kokios sumos kokioms organizacijoms skiriamos.
Taip pat nėra standartizuoto supratimo, kas yra NVO. Kai kurios institucijos priskyrė save NVO, nors buvo valstybinės. Ataskaitoje teigiama, kad apie 40 proc. tiesioginio Komisijos finansavimo teko tik 30 NVO. Nėra centrinės duomenų bazės su patikima informacija. Kiekvienas, norintis sužinoti, kurios organizacijos gavo finansavimą, turėtų ieškoti įvairių šaltinių.
NVO norėjo daryti įtaką ES politikams
Auditoriai taip pat ragina labiau kontroliuoti paramos gavėjus. Turi būti tikrinama, ar organizacijos atitinka ES vertybes, tokias kaip teisinė valstybė ir žmogaus teisės. Iki šiol Komisija daugiausia pasikliaudavo nevyriausybinių organizacijų savarankiškai teikiamomis ataskaitomis.
Europos Parlamento Biudžeto kontrolės komiteto pirmininkas Niclas Herbst (CDU) paragino užtikrinti didesnį skaidrumą skirstant lėšas. Taip pat reikia išsiaiškinti kitų organizacijų donorų klausimą. Komisija neturi sudaryti įspūdžio, kad ji specialiai finansuoja lobistinę veiklą.
Europos Parlamento narys Danielis Freundas, žaliųjų frakcijos narys, taip pat pasisakė už didesnį skaidrumą, tačiau perspėjo dėl politinių kampanijų prieš pilietinę visuomenę. Pranešimo fone pateikiami įtarimai, kad ES finansuojamos nevyriausybinės organizacijos sąmoningai bandė daryti įtaką Europos Parlamento nariams. Dėl to Komisija paskelbė naujas gaires. Pagal šias gaires organizacijoms leidžiama atstovauti pilietinei visuomenei, tačiau joms neleidžiama tiesiogiai kreiptis į EP narius.
Audito Rūmai taip pat kritikavo painią duomenų padėtį ir tai, kad sprendimai dėl finansavimo nėra sistemingai dokumentuojami. Siekiant išlaikyti pasitikėjimą ES institucijomis, būtina tobulinti kontrolės mechanizmus.