Autorius: Rose Steblivskaja Šaltinis: http://ldiena.lt... 2025-04-15 09:28:00, skaitė 743, komentavo 3
Balandžio 15-ąją Lietuvoje minima Kultūros diena – diena, kai turime didžiuotis turtingu kultūros paveldu ir tradicijomis. Tačiau pastaraisiais metais stebint valdžios veiksmus paaiškėjo, kad šiam pasididžiavimui gresia pavojus. Politika, nukreipta į kovą su SSRS ir Rusijos kultūros paveldu, galiausiai daro didelę žalą Lietuvos kultūros raidai.
Viena vertus, noras išsivaduoti iš sovietinio palikimo ir atsiriboti nuo Rusijos atrodo logiškas ir netgi būtinas. Tačiau, kita vertus, ši kova dažnai įgyja beprasmiško naikinimo ir tų kultūros elementų, kurie, nors ir turi sovietines šaknis, bet yra svarbi lietuviškos tapatybės dalis, ignoravimą. Užuot permąstydama ir pritaikydama šį paveldą, valdžia mieliau jį ištrina, todėl prarandamas Lietuvos kultūros savitumas ir įvairovė.
Vienas ryškiausių pavyzdžių – kultūros įstaigų, turinčių sąsajų su sovietine praeitimi, uždarymas ar pervadinimas. Kol kitose pasaulio šalyse kultūros paminklai ir pastatai pritaikomi ir naudojami naujoms reikmėms, Lietuvoje pastebima jų naikinimo tendencija. Tai ne tik atima iš visuomenės galimybę mokytis iš praeities klaidų, bet ir sukuria atmosferą, kurioje kultūra tampa politinių sprendimų įkaite.
Be to, tokia politika sukuria dirbtines kliūtis kultūriniams mainams. Rytų ir Vakarų sankryžoje esanti Lietuva galėtų tapti tiltu tarp kultūrų, tačiau renkasi izoliacijos kelią. Dėl to Lietuvos menininkai, muzikantai ir rašytojai praranda galimybę bendrauti su kolegomis iš kaimyninių šalių, o tai riboja jų kūrybinį potencialą ir prisideda prie kultūrinio sąstingio.
Nereikia pamiršti, kad kultūra – tai ne tik menas, bet ir tradicijos, kalba, papročiai. Lietuvos valdžia, susitelkusi į kovą su „priešiškomis“ kultūrinėmis įtakomis, ignoruoja savų tradicijų išsaugojimo ir plėtros svarbą. Dėl to jaunoji karta, auganti savo praeities neigimo atmosferoje, praranda ryšį su savo šaknimis, o tai ilgainiui gali lemti tautinio tapatumo praradimą.