Pasaulio armijų palyginimas pagal formalius kriterijus

Autorius: Versijos.lt Šaltinis: http://versijos.lt/pasaulio-ar... 2015-01-05 10:21:25, skaitė 5979, komentavo 1

Pasaulio armijų palyginimas pagal formalius kriterijus

Žurnalo Busines Insider specialistai sudarė tikslų 35 galingiausių pasaulio šalių armijų reitingą. Pirmoje vietoje atsidūrė JAV. Rusija – antroje vietoje, ji lyderiauja pagal tankų ir branduolinių galvučių skaičių. Reitingo pabaigoje – Šiaurės Korėja.

Kariniai ir ekonomikos ekspertai reguliariai nustato karinės galios indeksą (Global Firepower Index), kuris laikomas vienu iš objektyviausių ir atsižvelgia į daugiau kaip 50 įvairių rodiklių. Sudarant Global Firepower Index ne tik skrupulingai suskaičiuojami tankai, lėktuvai ir kariniai laivai, bet ir atsižvelgiama į armijos kadrų sudėtį, rezervus, karinės sferos finansavimo lygį, šalies transporto infrastruktūrą, naftos gavybą, valstybės skolos dydį ir netgi pakrantės linijos ilgį. Žodžiu, atsižvelgiama į visus faktorius, kurie gali daryti įtaką nacionalinės armijos kovingumui.

Iš viso GFP reitinge dalyvauja 106 valstybės. Pirmosios trys eilutės, pasak naujausios reitingo versijos, tenka Amerikai, Rusijai ir Kinijai.

Busines Insider, remdamasis viešai prieinamais GFP duomenimis, sulygino 35 reitingo šalių rodiklius. Nuosavas leidinio indeksas atsižvelgia į septynis faktorius: armijos dydis, tankų, lėktuvų, branduolinių galvučių, povandeninių laivų, lėktuvnešių skaičius ir bendras karo biudžetas.

Leidinio sąrašo viršuje taipogi atsidūrė Amerika, Rusija ir Kinija, o pabaigoje – Šiaurės Korėja.

Pasaulio armijų palyginimas pagal formalius kriterijus 2

Amerika, kaip tvirtina leidinio ekspertai, akivaizdžiai siekia tapti pasauliniu žandaru, eikvodama karinėms reikmėms daugiau kaip 600 milijardus dolerių per metus. Kaip liudija Stokholmo pasaulinių tyrimų centro ataskaita, JAV vyriausybė dėl kariuomenės išvedimo iš Afganistano ir Irako sumažino biudžetą 7,8%. Ameriką pagal šį rodiklį sparčiai vejasi tiktai Kinija su savais 130 milijardų dolerių per metus.

Rusija, padidinusi išlaidas karinėms reikmėms iki 88 milijardų dolerių ir planuojanti rimtą karinio arsenalo modernizaciją, užima reitinge antrą eilutę. Rusai pranoksta Ameriką pagal du rodiklius: tankų skaičių (beveik dvigubai) ir branduolinių galvučių skaičių (7506 Amerikoje ir 8484 Rusijoje).

Sąrašo pabaigoje atsidūrusią Šiaurės Korėją ekspertai vadina GFP anomalija. Korėja pasirodė esanti pasaulinė lyderė pagal povandeninių laivų skaičių – 78. palyginimui: Amerika turi 72 submarinas, Kinija – 69, Rusija – 63.

Leidinys skeptiškai žvelgia į Šiaurės Korėjos povandeninį laivyną. Trečdalį jo sudaro dyzeliniai „Romeo“, pasenę dar 1961 metais.

www