Autorius: Versijos.lt Šaltinis: http://versijos.lt/rotsildas-i... 2015-01-21 13:23:07, skaitė 4520, komentavo 1
Daugiau kaip prieš šešis metus, 2008 metų spalį, kai iki prezidento rinkimų liko vienas mėnuo, Amerikos kairiosios pakraipos žurnale Nation pasirodė straipsnis pavadinimu „Makeino ryšiai Kremliuje“.
Tai buvo žurnalistinis tyrimas, nagrinėjęs vieno iš turtingiausių ir įtakingiausių Rusijos žmonių (ir Jelcino anūkės vyro) Olego Deripaskos ryšius su senatoriumi ir tuometiniu kandidatu į prezidentus respublikonu Džonu Makeinu.
Centrinė vieta tyrime buvo skirta Deripaskos susitikimui su Makeinu Juodkalnijos pakrantės mieste Kotore. Susitikimas įvyko 2006 metų rugpjūčio 30 dieną. Teigiama, kad Makeinas šventė savo 70 metų jubiliejų prabangioje Deripaskos jachtoje Queen K.
Apkeliavęs visą eilę Europos šalių kaip Amerikos senatorių respublikonų delegacijos iš 6 žmonių narys, Makeinas stabtelėjo Juodkalnijoje, kad pademonstruotų savo paramą ideologiniams ir politiniams sąjungininkams/vasalams, įskaitant vietinio parlamento vadovą Ranko Krivokapičių. Tačiau, kaip paaiškėjo, Makeinas turėjo ir kitų susitikimų.
Ne mažiau svarbūs ir kiti straipsnyje pateikti faktai apie vis glaudesnius verlo ryšius tarp Deripaskos ir Natanielio Rotšildo, vienintelio lordo Džeikobo Rotšildo sūnaus ir paveldėtojo. Lordas Džeikobas Rotšildas, kaip 2007 metais rašė The New York Times, gali tapti pačiu turtingiausiu Rotšildu per visą klano istoriją.
Be viso kito straipsnyje pažymima, kad dėka amerikiečių firmos Diligence, kuri užsiima projektų ekspertize ir iš dalies priklauso Rotšildui, paramos Deripaskai pavyko gauti svarbų kreditą iš Pasaulio ir Europos rekonstrukcijos bankų.
Jaunasis Rotšildas, kaip žinia, priskiriamas transnacionaliniams liberalams ir labai aktyviai padėjo Deripaskai megzti draugiškus santykius su įtakingais britų ir amerikiečių politikais. Jis taip pat padėjo Makeinui surinkti lėšų jo 2008 metų prezidentinei kampanijai.
Tais pačiais metais glaudūs ryšiai tarp Deripaskos ir Rotšildo tapo pretekstu stambiam skandalui. Šį kartą taikiniu tapo ne amerikiečių, o Europos politikas. Britų leiboristų partijos narys ir eurokomisaras prekybos reikalams Piteris Mendelsonas susitiko su Rotšildu ir Deripaska pastarojo jachtoje, tik šį kartą ne Juodkalnijoje, o Graikijoje, palei Korfu salos krantus, kur Rotšildas turi dvarą. Manoma, kad susitikimo metu buvo svarstomas ES tarifų importui sumažinimas, kuris galėjo labai teigiamai paveikti Deripaskos aliuminio verslą.
Abi pusės neigė šį faktą, tačiau kadangi britų konservatoriai toliau reiškė pasipiktinimą, Rotšildas parašė atvirą laišką spaudai, kuriame paaiškino, kad konservatorių „šešėlinės vyriausybės“ atstovai ne tik dalyvavo minėtame susitikime, bet ir mėgino išprašyti iš Deripaskos pinigų savo partijai.
Kaip ir reikėjo tikėtis, tuo jis tik dar labiau paskatino abipusius kaltinimus. Be to, pasidarė aišku, iki kokio laipsnio britų politikai yra priklausomi nuo stambių korporacijų, kurios slapta realizuoja savo įtaką. O tuo pat metu paaiškėjo, iki kokio laipsnio Vakarų demokratija (t.y. tautos valdžia) yra neįgyvendinama svajonė.
Dėl šių ir kitų Mendelsono sandėrių su Deripaska 2010 metais britų tabloidas Daily Mail pavadino Rotšildą manipuliatoriumi, dėl ko milijardierius padavė leidinį į teismą. 2012 metais Rotšildai bylą pralaimėjo. Deripaskos ir Rotšildų draugystę sustiprino ir jų bendros investicijos į Juodkalniją. Gavę korumpuoto ministro pirmininko paramą, jie sukūrė firmą, kuri nepaiso jokių taisyklių. Diukanovičiaus pastangomis Rotšildas gavo Juodkalnijos pilietybę, kuri suteikė jam apsaugą nuo galimo Europos ar Rusijos teismų persekiojimo.
SUOKALBININKAI?
2014 metais geopolitinė situacija Europoje radikaliai pasikeitė. Rusijai buvo uždėtos sankcijos, sustiprėjo spaudimas iš NATO pusės, aljansas suaktyvino savo žvalgybines ir karines operacijas. Daugelis ekspertų mano, kad ant kortos pastatytas Rusijos teritorinis vientisumas ir prezidentas Putinas daro viską, kas įmanoma, kad susidorotų su šiais iššūkiais.
Tačiau neskirdamas reikiamo dėmesio oligarchų iš savo artimojo rato veiklai, Putinas vargu ar susidoros su situacija. Ir Deripaska, turint galvoje jo glaudžius ryšius su Rotšildu bei milžiniškus pelnus, kuriuos jis gauna realizuodamas transnacionalinį neoliberalų planą, gali tapti žmogumi, kuris greičiausiai stos prieš Putiną kritišku momentu.
Prieš kelis metus Deripaska per interviu BBC prisipažino, kad jaučia spaudimą iš JAV žvalgybinių struktūrų pusės. Pastarosios mėgina įpiršti jam bendradarbiavimą, nukreiptą prieš Rusijos interesus. Po to, kai jis atsisakė tai daryti, jo amerikietiška viza buvo tuojau pat panaikinta. Tačiau dabar, kai Amerikoje ir Europoje Putiną vadina vos ne Hitleriu, Deripaska gali sulaukti kur kas patrauklesnio pasiūlymo ir bus labiau motyvuotas pakeisti savo poziciją. Galbūt net iki tokio lygio, kad pakeistų Rusijos prezidentą. Galų gale jis juk yra Jelcino klano narys.
Jeigu Rusija pradės kontroliuoti rinkas, jei importuojamas prekes ims keisti savo rinkoje savomis prekėmis, kas būtina, ginant šalies suverinitetą, tai tokios asmenybės kaip Deripaska taps anachronizmu. Į jų pasakiškus turtus paprasti rusai ims žvelgti kaip į nemalonų priminimą apie neteisingą praeitį, kurią norėtųsi palikti už nugaros ir žengti į priekį. Tokiu būdu Deripaskos pozicijos gali dar labiau susvyruoti, o tai taps dar stipresniu stimulu remti pasaulinį neoliberalų projektą, kuris leido jam tapti milijardieriumi. O Putinas kelia šiam projektui rimtą grėsmę.
Iki šiol Putinas nepademonstravo nerimo ženklų, jis tarytum nejaučia pavojaus. 2014 metų lapkritį Deripaska buvo įtrauktas į rusų verslininkų delegaciją, atvykusią į Azijos-Ramiojo vandenyno šalių susitikimą Pekine. Tačiau kol Deripaska reguliariai kontaktuoja su Rotšildu – tai Šveicarijoje, tai Graikijoje, tai Juodkalnijoje ar dar kur nors Europoje – grėsmė tiktai didės. Kas įspėtas, tas ginkluotas.
***
Autorius Filipas Kovačevičius – žurnalistas, analitikas, profesorius politologas ir vienas iš Judėjimo už Juodkalnijos neutralitetą lyderių. Septynių knygų autorius.