Izraelio korta: sunkus Lietuvos pasirinkimas

Autorius: Vladimiras Matvejevas Šaltinis: https://sputniknews.lt/columni... 2018-06-18 19:14:57, skaitė 583, komentavo 1

Izraelio korta: sunkus Lietuvos pasirinkimas

Izraelio vėliava, archyvinė nuotrauka
Izraelio vėliava, archyvinė nuotrauka

Balsavimas dėl JT Generalinės Asamblėjos rezoliucijos, smerkiančios Izraelio veiksmus Gazos ruože, dar kartą parodė, kad Lietuva vis labiau stengiasi atsikratyti Vašingtono įtakos ir laikytis Briuselio tarptautinės politikos

Balsuojant susilaikė 16 ES valstybių, tarp jų ir Lietuva, o JAV kategoriškai priešinosi Izraelio pasmerkimui. Sunkų klausimą Lietuvos užsienio reikalų ministerijai uždavė JAV žydai, kurie pasiūlė Vilniui sekti Jungtinių Amerikos Valstijų pavyzdžiu ir perkelia savo ambasadą Izraelyje iš Tel Avivo į Jeruzalę.

Prezidentės administracijoje ir Lietuvos užsienio reikalų ministerijoje neramu. Tarptautinėje scenoje — tektoninių plokščių poslinkiai ir didelio masto žemės drebėjimai, kurie kelia mirties grėsmę žemynams, jau nekalbant apie mažas valstybes.

JAV sukilo prieš savo amžinąjį sąjungininką — senąją Europą. O Lietuva, kaip žinome, visada laikė save ir laiko dabar pagrindiniu Vašingtono advokatu Europos žemyne. Tuo nepaprastai didžiuojasi. Net pirmoji simbolinė amerikietiško SGD partija Europoje buvo patikėta priimti Klaipėdos terminalui "Nepriklausomybė" ("Independence").

Tačiau šiandien Vilnius susidūrė su sunkiu pasirinkimu. Suksi į dešinę pusę su Trampu — prarasi Europos Sąjungos biudžeto subsidijas ir palankumą. Pasuksi su Briuseliu į kairę — Vašingtonas supyks. Eisi tiesiai kartu su Rusija — prarasi nepriklausomybę, už kurią tiek metų kovota. Netgi nesiūlykite šio varianto!

O pasirinkimą reikia padaryti, ir labai skubiai. Skubina… Izraelis. Šventoji Jeruzalės žemė tapo lakmuso testu, kuris šiandien lemia jėgų pasiskirstymą pasaulyje ateinančiais metais.

Pirmasis testą išlaikė Donaldas Trampas. Jis pareiškė, kad perkelia JAV ambasadą Izraelyje iš Tel Avivo į Jeruzalę. Jo pavyzdžiu sekė tik Gvatemala ir Paragvajus. Tačiau ir to pakanka, kad islamo pasaulis pratrūktų pykčiu. Palestinoje ir Gazos ruože prasidėjo riaušės. Izraelis grubiai sureagavo — daugiau nei 120 žuvusių palestiniečių ir tūkstančiai sužeistųjų. Pritrenktas pasaulis sustingo.

JT Generalinė Asamblėja 2018 metų gruodį savo rezoliucija jau pasmerkė Jeruzalės pripažinimą Izraelio sostine. Tą dieną Lietuva pirmą kartą kukliai susilaikė balsavime, liko Europos Sąjungos ir daugelio pasaulio šalių, o ne Jungtinių Valstijų pusėje. Vašingtonas ir Izraelis uždėjo pirmą "kryžiuką" prie Lietuvos vardo.

Prieš savaitę Amerikos žydai nusprendė antrą kartą išbandyti Vilnių. Jie atvirai pasiūlė Lietuvai perkelti savo ambasadą iš Tel Avivo į Jeruzalę. Tačiau aiškaus atsakymo iš asmenų, atsakingų už Lietuvos užsienio politiką, negavo.

Kaip žinoma, kartas — tai atsitiktinumas, antras — sutapimas, o trečias — dėsningumas.

Ir štai tečias išbandymas — nauja JT Generalinės Asamblėjos rezoliucija, kurioje smerkiamas Izraelio per didelis jėgos panaudojimas Gazos ruože. Vilnius vėl atvirai nepalaikė JAV ir Izraelio, o tik susilaikė nuo balsavimo. 120 valstybių pasmerkė Izraelį, aštuonios, vadovaujamos JAV, palaikė ir 45 — susilaikė, o tai netiesiogiai gali būti laikoma pasmerkimu.

Pabrėžtina, kad visa ES suskilo dėl Izraelio pasmerkimo. 12 ES valstybių narių kategoriškai pasmerkė Izraelio valdžios institucijas ir 16 Europos valstybių, tarp kurių ir Lietuva, "susilaikė". Garsioji ES "vienybė" vėl sutrūko.

Tada Trampas paskelbė prekybos karą Europos Sąjungai ir visam pasauliui. Ir šiame grįžimo į daugiapolę pasaulio tvarką cikle Lietuvai reikia kaip nors išsikapstyti.

Sekti Briuseliu, kuris paskelbė apie "dviejų greičių" Europą ir tokiu būdu užsiminė, kad jam atsibodo maitinti nepasotinamus  "Baltijos tigrus"? Įžeisti ir susivienyti su Varšuva, kuri bando pertvarkyti ES ir tapti Rytų Europos partnerystės sostine? Bet vargu, ar sulauksi lenkų duonos gabalo.

Arba vėl išdidžiai stoti į Vašingtono pusę? Tačiau Trampas vis labiau nenuspėjamas. Jis ne tik atvirai pareiškė, kad nori susidraugauti su Putinu ir netgi rengia naują susitikimą su Rusijos prezidentu. Pasaulio futbolo čempionato atidarymo dieną iš viso paaiškėjo skandalinga informacija apie G7 aukščiausiojo lygio susitikimo smulkmenas. Pasirodo, senosios Europos pyktį sukėlė ne tik JAV drakoniškų muitų Europos plienui įvedimas, bet ir skandalingas Trampo paskelbtas Krymo pripažinimas Rusijos teritorija.

Trampas paklausė savo draugų, jei Krymas yra Ukrainos, tai kodėl ten visi kalba rusiškai? Ir tokie argumentai iš JAV prezidento lūpų jau išvis niekam tikę. Taip jis prisikalbės ir pripažins DLR, LLR, Abchaziją, Pietų Osetiją ir Padniestrę!

Šiomis aplinkybėmis Vilniui reikėtų padaryti sunkų pasirinkimą — su kuo eiti toliau. Pasirinkimas tarp kilimo Senosios Europos koridoriuje arba grandinės didžiosios Amerikos kiemelio būdoje. O gal nusispjauti į savo amžiną išdidumą ir grįžti į šiltą Rusijos glėbį? Gal rusai vėl pastatys Lietuvoje naują atominę elektrinę, paleis naftotiekį "Družba" ir su malonumu valgys lietuviškus sūrius ir dešras, o Vilnius didžiuosis ir teigs, kad maitina visą Rusiją.