Autorius: Versijos.lt Šaltinis: http://versijos.lt/amerikos-ko... 2015-04-01 15:42:00, skaitė 4887, komentavo 1
Amerika demonstruoja užsienio politikoje metodus, kurie turėjo pasisekimą praeityje, tačiau netinkami XXI amžiui. – taip mano Huffington Post apžvalgininkas Sarvaras Kašmeris, Užsienio politikos asociacijos mokslinis bendradarbis ir Norvičo universiteto profesorius.
Savo straipsnyje jis lygina JAV armijos konvojų Europoje ir Azijos infrastruktūrinių investicijų banko (Asian Infrastructure Investment Bank — AIIB), vadovaujamo Kinijos, sukūrimą:
„Naujiena, kad banke dalyvaus stambiausios ES ekonomikos, nuskambėjo per visas svarbiausias pasaulio žiniasklaidos priemones. – rašo Kišmeris. – Apie amerikiečių pasivažinėjimą žiniasklaida pranešė tiktai probėgšomis“.
Karinis NATO konvojus Europoje buvo skirtas „pademonstruoti Rusijai, kad JAV stovi petys į petį su europietiškais sąjungininkais“. Tačiau jame nedalyvavo nė viena NATO šalis, išskyrus pačią Ameriką. Jeigu konvojus pervažiuotų Europą su visų 28 NATO narių vėliavomis, jis galėtų „priminti potencialiam priešui, kad Vakarų karinis aljansas dar turi reikšmę“. Vykdydama grynai amerikietišką akciją, Amerika rizikuoja sustiprinti įspūdį apie prieštaravimus NATO viduje. – mano analitikas.
Kitoje pasaulio pusėje tuo pat metu Kinija pritraukė stambiausius JAV sąjungininkus dalyvauti Azijos infrastruktūrinių investicijų banko veikloje, banko, kuris konkuruos su tokiais esminiais vakarietiškos pasaulio tvarkos elementais kaip Pasaulio bankas ir TVF. Amerika ragino sąjungininkus neremti AIIB, tačiau nesėkmingai – banko steigėjomis ruošiasi tapti stambiausios Europos šalys. Belieka tiktai klausimas, kaip ilgai mąstys stambiausi JAV sąjungininkai Azijoje, prieš prisijungdami prie to paties banko.
Pritraukusi naujus partnerius iš Europos į AIIB, Kinija toliau stiprina savo įtaką Azijoje. Kinijos užsienio politika, pademonstravusi išradingumą, strateginį požiūrį ir politinį darnumą, žymiai sustiprins Pekino įtaką regione ir jo pasaulinę reikšmę. Tuo tarpu JAV užsienio politika parodė, kad negali pasiūlyti nieko daugiau, kaip tik karinę galią.
„Demonstruoti šarvuočius vietoje didžių idėjų – vakarykštė strategija. Užsienio politika, pagrįsta išimtinai karine galia, kaip daro JAV – tai XX amžius. Kinija tai supranta, o Amerika, deja, ne“. – baigia analitikas.
Karinis maršas „Dragoon Ride“ startavo Estijoje praėjusį sekmadienį ir baigsis balandžio 1 dieną karinėje bazėje Bavarijoje. Daugiau kaip 100 vienetų šarvuotos technikos ir šimtai kareivių įveiks 1800 kilometrų per 6 valstybių teritorijas: Estiją, Latviją, Lietuvą, Lenkiją, Čekiją ir Vokietiją. Pagal JAV karinės vadovybės sumanymą, maršas turi pademonstruoti karinę sąjungą tarp JAV ir NATO partnerių.