Autorius: Andrius Petrinis Šaltinis: https://sputniknews.lt/columni... 2018-08-03 10:04:28, skaitė 572, komentavo 1
Vos tik paslauga "Yandex.Taxi" pasirodė Lietuvoje, Lietuvos ekspertas Rusijoje Marius Laurinavičius pareiškė, kad tai neabejotinai kelia grėsmę nacionaliniam saugumui, nes šios įmonės vadovai turi ryšių su artimais Kremliui žmonėmis. Ir apskritai, kaip pabrėžė Laurinavičius, turime prisiminti, kad Lietuva kovoja su Rusija, ir, atitinkamai, bet kokia Rusijos investicija (!), ypač susijusi su duomenų rinkimu, yra potenciali grėsmė nacionaliniam saugumui.
Prieita iki to, kad į situaciją įsikišo Vilniaus meras ir Lietuvos ministras pirmininkas Saulius Skvernelis, kuris pareiškė: "Bent jau aš patarčiau nesinaudoti. O institucijos, kurios yra atsakingos, be kitų dalykų už mūsų kibernetinį saugumą turi aiškiai pasakyti, kiek tai yra saugu".
Iš tiesų, politologų ir politikų nuomonė yra vienas dalykas, o kibernetinio saugumo ekspertų požiūris — visai kas kita. Ir jie tarė savo žodį.
Lietuvos nacionalinis kibernetinio saugumo centras rekomenduoja nesinaudoti programėle "Yandex.Taxi", nes ji prašo prieigos prie didelio kiekio konfidencialios informacijos ir sutikimo naudoti įvairias elektroninio prietaiso funkcijas (pavyzdžiui, kameros aktyvaciją).
Taigi, anot Gynybos ministerijos, sudaromos sąlygos neteisėtam asmens duomenų rinkimui, o serveriai yra Rusijoje. Trumpai tariant, viskas yra Rusijos slaptųjų tarnybų rankose, todėl ypač svarbu, kad paslauga "Yandex.Taxi" nesinaudotų valstybės tarnautojai (tuo tarpu Edvardo Snoudeno pareiškimai ir kiti skandalai su interneto vartotojų duomenų nutekėjimu į Vakarų žvalgybos agentūrų rankas Lietuvos kažkodėl nejaudina).
Atrodytų, ko dar reikia? Tikrai grėsmė. "Yandex.Taxi" pasiteisinimai ir garantijos nieko nereiškia (jie negali sakyti tiesos). Ir viskas būtų gerai, viskas būtų teisinga, jei ne vienas "bet".
Kaip žinoma, be Lietuvos, bendrovė dirba Latvijoje ir Estijoje. Remiantis lietuvių logika, iš ten ji turėjo būti išsiųsta jau seniai. Bet štai kur nesėkmė — pasak Estijos informacinių sistemų kibernetinio saugumo departamento vadovo Tino Tamerio, "Valstybės informacinių sistemų saugumo departamentas nėra toks kategoriškas, kaip mūsų kolegos iš Lietuvos, ir niekam nedraudžiama naudoti programėlę taksi iškvietimui, įskaitant valstybinių institucijų darbuotojus."
Pasirodo, kažkas klysta, ir būtų keista, jei tai būtų Estija, kuri yra NATO kovos su kibernetiniais išpuoliais priešakyje.
Todėl kyla klausimas: "Kur slypi Lietuvos isterijos priežastis?"
Norint atsakyti į šį klausimą, reikia pabandyti suprasti, kodėl Seimo narys, konservatorius Laurynas Kasčiūnas susirūpino tuo, kad kino teatrų tinkle "Forum Cinemas" Lietuvoje Rusijos animacinė komedija visai šeimai "Dvi uodegos" išėjo į ekranus originalo kalba, be subtitrų, todėl rodymas buvo nutrauktas.
Žinoma, jei elgsimės griežtai pagal įstatymus, parlamentaras teisus. Bet ar tai yra atvejis, kai reikalingas toks principingumas? Tikriausiai ne. Dabar tas pats Kasčiūnas su partijos kolegomis sunerimo dėl to, kad tautinių mažumų mokyklose yra per mažai lietuvių kalbos, nors šių mokyklų moksleiviai dažnai moka ją geriau nei lietuviai.
Jei prie viso to pridėsime aukščiau pateiktą Laurinavičiaus pareiškimą, peršasi paprasta išvada: šiandien valdžios institucijoms, Lietuvos valdžiai ir su ja susijusiems ekspertams (prašom nepainioti su su eiliniais šalies piliečiais) beveik viskas, kas yra susiję su Rusija, yra blogis vien todėl, kad tai yra susiję su Rusija.
Tai vyksta todėl, kad priešo sukūrimas yra labai patogus, kovojant dėl rinkėjų balsų, tuo labiau, kad kovoti su Kremliumi yra lengviau nei, pavyzdžiui, spręsti emigracijos problemą. Be to, reikia vykdyti Vašingtono "vanagų" instrukcijas — įskaitant nurodymus, kad Europa jokiu būdu nebandytų susitaikyti Maskva.
Galiausiai, atrodo, kad sugedo lietuvių rusofobinio traukinio stabdžiai, ir įsijautę į Rusijos kritikų vaidmenį nebegali nustoti ją pulti — kaip nuo narkotikų (blogiau, ko gero, tik paralelinėje realybėje gyvenančioje Ukrainoje).
Tuo tarpu programėlę "Yandex.Taxi" vien pirmosiomis paslaugos teikimo dienomis atsisiuntė beveik dešimt tūkstančių žmonių Lietuvoje, o tai reiškia, kad blaiviai mastančių žmonių šalyje vis dar yra.