Referendumas turi priklausyti žmonėms

Autorius: Justina Gafurova Šaltinis: http://www.respublika.lt/lt/na... 2018-12-04 12:07:24, skaitė 118, komentavo 4

Referendumas turi priklausyti žmonėms

Irmanto Sidarevičiaus nuotr., Respublika.lt

Garsiai aptarinėjamas dar tik planuojamas valdžios referendumas dėl dvigubos pilietybės nustelbė svarbią Lietuvos piliečių iniciatyvą - jau renkami parašai referendumui, kuriame rinkėjai galės susigrąžinti Konstitucijoje jiems įtvirtintą teisę į valstybės valdymą. Iniciatyvinės grupės nariai renka parašus, kad ne 300 tūkst. o 50 tūkst. piliečių parašų leistų rengti referendumą žmonėms svarbiais klausimais.

Iniciatyvinės grupės nariai jau renka rinkėjų teisę turinčių gyventojų parašus referendumui. Jų reikės surinkti 300 tūkst., tačiau jeigu surinkti pavyks, bus organizuojamas referendumas šiai kartelei mažinti. Taip pat bus siūloma keisti ir 9-ąjį Konstitucijos straipsnį, papildant jį 5-aja dalimi. Pastarojoje būtų įtvirtinama nuostata, kad „Referendumu priimti įstatymai keičiami tik nauju referendumu.“ Parašų rinkimui skirti 6 mėnesiai. Pirmą kartą rinkėjai pasirašyti už iniciatyvą jau gali ir elektroniniu būdu - apsilankę Rinkėjo puslapyje.

Kaip „Vakaro žinioms“ sakė iniciatyvinės grupės narys Aras Vyturys Sutkus, keisti reikalingų parašų skaičių referendumui šiandien būtina. Pasak jo, kitose valstybėse gyventojai daug lengviau gali patys inicijuoti referendumą.

Skelbiama, kad šiuo metu Lietuvoje balsavimo teisę turinčių rinkėjų yra 2,5 mln. tad 300 tūkst. sudaro 12 proc., o 50 tūkst. parašų sudarytų 2 proc. visų balsavimo teisę turinčių rinkėjų.

„Mūsų kartelė yra iškelta aukščiausiai pasaulyje. Panašus skaičius yra nustatytas Islandijoje ir siekia 10 proc. Šveicarijoje pakanka surinkti 0,59 proc. balsavimo teisę turinčių rinkėjų parašų, kad būtų rengiamas referendumas. Latvijoje - 0,52 proc., Baltarusijoje - 4,74 proc., Rusijoje - 1,34 proc. Italijoje - 0,83 proc., Vengrijoje - 0,51 proc., Brazilijoje - 1 proc., Slovakijoje - 6,43 proc. Labai svarbu suprasti, kad tai yra skaičiai, kurie leidžia organizuoti referendumą. Dažnai baiminamasi, kad tiek piliečių pakaktų, kad referendumas įvyktų. Todėl reikia atskirti leidimą rengti referendumą ir jo rezultatus lemiančius reikalavimus. Jų mes keisti šia iniciatyva nesiūlome“, - sakė A.V.Sutkus.

Iniciatyvinės grupės narys sako, kad net ir sumažinus referendumui reikalingų parašų skaičių, tam, kad referendumas būtų laikomas įvykusiu, vis dar reikėtų, kad jame dalyvautų daugiau kaip pusė piliečių, turinčių rinkimų teisę ir įrašytų į rinkėjų sąrašus: „Neatsimenu nė vieno referendumo, išskyrus tą, kuris vyko dvi dienas, o rinkėjai buvo paskatinti alumi ir skalbimo milteliais, kad prie balsadėžių ateitų daugiau nei 50 proc. rinkėjų teisę turinčių piliečių. Todėl nereikia baimintis, kad referendume dabar nubalsuoti bus lengviau. Yra visas pluoštas klausimų, dėl kurių įgyvendinimo turėtų apsispręsti Tauta, o ne pavieniai politikai. Todėl tikimės, kad ši iniciatyva paskatins prisijungti ir kitus gyventojus, kurie galbūt jau buvo nuleidę rankas.“

Situaciją komentuoja Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo signataras Zigmas VAIŠVILA:

- Sveikinu šią iniciatyvą, nes jos reikėjo jau seniai. Kartelę, kuri leidžia piliečiams inicijuoti referendumą, reikia mažinti. Manau, tai yra sveika, o landsbergiški argumentai, neva palengvinsime kelią rusams mus užpulti, yra nesąmonė. Lietuvos rinkėjai turi turėti teisę spręsti valstybei svarbius klausimus. 50 tūkst. parašų kartelė padarytų referendumą pagaliau realiu Tautos instrumentu.

Lietuvoje šiandien matome situaciją, kai valdžios savivalė peržengė visas ribas. Valstybė traiškoma naikinant kultūrą, draskant šeimas, pasirašomas migracijos paktas. Žmonės atsisako toliau kentėti, jie kyla, kuria iniciatyvas, išeina į gatves. Aukščiausia valdžia sėdi krūmuose ir apsimeta, kad nieko nemato. Todėl šioje kovoje labai svarbu susitelkimas.

Todėl į tokias iniciatyvas turime žiūrėti geranoriškai. Kuo daugiau jų bus, tuo mums bus lengviau apsiginti. Jeigu tai gera iniciatyva, kuri yra sveika pilietiškai visuomenei, pasirašykime. Be jokio pavydo, kad tai ne mes patys sugalvojome. Pamirškime asmeniškumus, nesusiskaldykime, nes valdžia to ir siekia. Ir dabar sėjamas nepasitikėjimas, žmonės kiršinami tarpusavyje. Užtenka parodyti per televiziją kokį reportažą, ir pasėjama abejonė. Linkiu žmonėms nepasiduoti tam. Geriausia, jei save gintume ne atskiromis iniciatyvomis, bet visos jos susivienijusios, savivaliaujančiai valdžiai smogtų visa jėga.