Užbūrė kūnais ir balsais! Pliažinė opera-perfomancas apie šylantį klimatą sužavėjo pažangiuosius europiečius

Autorius: Blogeris Zeppelinusas Šaltinis: https://www.facebook.com/bloge... 2019-05-16 09:21:32, skaitė 169, komentavo 0

Užbūrė kūnais ir balsais! Pliažinė opera-perfomancas apie šylantį klimatą sužavėjo pažangiuosius europiečius

Džiugios naujienos iš šiuolaikinio meno fronto. 58-ojoje Venecijos bienalėje pagrindinis prizas skirtas Lietuvai. Venecijos simboliu laikomas „Auksinis liūtas“ šalies paviljonui įteiktas už menininkių Rugilės Barzdžiukaitės, Vaivos Grainytės ir Linos Lapelytės operą-performansą „Saulė ir jūra (Marina)“

Opera lengvai ir pagaviai kalba apie klimato kaitą ir visuotinį nuovargį. „Saulė ir jūra (Marina)“ yra poilsio ir šiuolaikinio gyvenimo kritika, sudainuota eilinius žmones įkūnijančių atlikėjų ir savanorių lūpomis. Dvidešimt žmonių maudymosi kostiumėliais gulėdami smėlio pliaže, kaitinamame galingų apšvietimo lempų, dainuoja aktualia tema.

Pasak Lietuvos paviljoną kuruojančios Londono „Serpentine“ galerijos Bendrosios ekologijos ir viešųjų programų kuratorės Lucios Pietroiusti, svarbu rasti naują būdą kalbėti apie klimato kaitą ir kovas su pasaulinio atšilimo grėsmėmis. Pliažinis dainavimas, lydimas linksmo šunų amsėjimo, puikiai tam tinka.

"Pasiekti šį rezultatą su itin ribotais resursais galėjome tik dėka ypatingai atsidavusios komandos: kūrėjų, dainininkų, technikų, apšvietėjų, savanorių ir net performanso dalimi tapusių šunų“, - džiaugiasi šių metų paviljono komisarė dr. Rasa Antanavičiūtė

Iš vienos pusės derėtų pasidžiaugti Lietuvos atstovų sėkme šiuolaikinio meno olimpinėse žaidynėse. Trys lietuvaitės rado raktą į pažangios visuomenės širdis.

Aktuali politinė tema, dainininkai maudymosi kostiumais, įtraukti gyvūnai ir gyvai atliekamos arijos sužavėjo vertinimo komisiją ir pelnė Lietuvai triumfą.

Iš kitos pusės tokio savotiško žanro, kaip politizuota opera, sugrįžimas kelia nemaloniai nostalgiškus jausmus.

"Leninas 1918-ais", su Iljičiaus arijomis, "Sakmė apie Tikrą Žmogų", kurioje skambėjo įžymusis karo chirurgų brigados choras: "Nupjaukim, nupjaukim Meresjevui kojas - nereikia, nereikia, jis dar paskraidys", - visos tos sovietmečio politizuotos operos savo laiku irgi buvo aktualūs ir ideologiškai teisingi kūriniai, kurie pelnydavo valdiškus apdovanojimus.

Deja, paprastai publikai ir tuomet toks aktualus menas keldavo tik pašaipą.

Duok Die, kad su šiuo kūriniu būtu kitaip. Nors, atvirai sakant, nemanau, kad klimato atšilimas būtu ta problema, dėl kurio turėtume ypatingai jaudintis.

Berods, Lietuva patenka tarp tų šalių, kurioms tai išeis tik į gerą. Mūsų klimatas bus toks, kaip dabartinėje Austrijoje. Auginsime vynuoges, gaminsime baltą vyną, rislingus, šardone, zinfandelius ir panašius savinjonus.

Bet kodėl gi apie tai nepadainavus?

Dainuokit, mielos lietuvaitės. Dainuokit.