Buvęs Lietuvos premjeras naujame Lenkijos parlamente rado "Putino draugų"

Autorius: SputnikNews.lt Šaltinis: https://sputniknews.lt/politic... 2019-10-14 18:55:00, skaitė 97, komentavo 0

Buvęs Lietuvos premjeras naujame Lenkijos parlamente rado

Anot Kubiliaus, kraštutinių dešiniųjų organizacijos bandys sugadinti Lenkijos ir Ukrainos bei Lenkijos ir Lietuvos santykius, kas labai "patiks" Rusijos prezidentui

VILNIUS, spalio 14 — Sputnik.  Buvęs Lietuvos ministras pirmininkas Andrius Kubilius teigė, kad parlamento rinkimų Lenkijoje rezultatai prives iki to, kad "Putino draugai" galės kištis į Lenkijos ir Lietuvos santykius.

Apie tai jis parašė savo Facebook puslapyje.

Kubilius pažymėjo, kad Jaroslavo Kačinskio partijos "Teisė ir teisingumas" (PiS) pergalės reikėjo tikėtis. Jis priminė, kad jie gavo net devyniomis vietomis daugiau nei reikia norint gauti daugumą Lenkijos Seime. Tačiau parlamento rinkimuose dalyvavusi nauja politinė jėga Kubilių išgąsdino.

 Nauja yra tai, kad Seime taip pat atsiras ir nacionalistiniai populistai iš "Konfederacijos" (13 vietų), kuriuos kai kas vadina “Putino draugais” ir kurie trukdys Lenkijos ir Ukrainos santykiams. Reikia būti pasiruošus ir tam, kad jie kaitindami istorines emocijas, stengsis gadinti ir Lenkijos-Lietuvos santykius. Tuo Putinas tikrai džiaugsis", — rašė ekspremjeras.

Lietuvos politikas nenurodė, kas yra šie "kai kurie" ir kodėl kraštutinių dešiniųjų pažiūrų Lenkijos partija gali būti laikoma Rusijos prezidento "draugu".

Kubilius taip pat pažymėjo, kad nors Ukraina svarsto "Šteinmejerio formulę", tai gali niekur nevesti, nes "raktas į taiką yra ne kokiose nors formulėse, o pas Putiną".

Taip pat, pasak buvusio ministro pirmininko, taika Ukrainoje turėtų rūpėti visai Europos Sąjungai.

"Gerai, kad Normandijos formate taika rūpinasi Macron ir Merkel, tačiau sunku suprasti, kodėl visa ES yra tik pasyvus stebėtojas. Todėl ir pasiūliau Europos Parlamente įkurti specialų Taikos proceso Stebėjimo komitetą, lygiai tokį, kokį Europos Parlamentas yra sukūręs derybų dėl Brexit stebėjimui"  — sakė Kubilius.

Lenkijos Seimo rinkimai

Parlamento rinkimai vyko sekmadienį. Nacionalistų konservatoriai iš PiS vėl iškovojo įspūdingą pergalę: pagal pasitraukimo apklausą jie laimėjo 43,6 proc. balsų. Jiems pavyko pakartoti fenomenalią 2015-ųjų sėkmę, kai partija gavo didžiąją dalį vietų Seime ir sudarė vienpartinę vyriausybę.

Lenkijos parlamento rinkimuose kraštutinių dešiniųjų pažiūrų nacionalistų judėjimas "Konfederacija" įveikė penkių procentų barjerą ir iškovojo 13 vietų Seime. Partija pasisako už abortų draudimą, draudimą demonstruoti LGBT judėjimus, siekiant stiprinti krikščioniškas tradicijas ir prieš migrantus. Jos šalininkams PiS pažadai atrodo nepakankami, kad tos pačios lyties poros neleistų gėjų santuokai ir įvaikinti vaikus. Valdantys nacionalistai "tik kalba", sako konfederacijos atstovai.

"Šteinmejerio formulė"

Šteinmejerio formulė numato specialiojo Donbaso statuso įstatymo priėmimo mechanizmą. Ją 2016 metais Pasiūlė Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas-Valteris Šteinmejeris. Ši formulė reiškia nuolatinį Ukrainos konstitucijos ir kitų jos įstatymų konsolidavimą dėl ypatingo Donbaso statuso, šių pakeitimų derinimą su kontaktine grupe ir garantijas regiono gyventojams ir valdžios institucijoms. Tai taip pat numato mechanizmą, leidžiantį priimti įstatymą dėl specialios vietos savivaldos tvarkos tam tikruose Donecko ir Lugansko regionuose, laikinai — rinkimų dieną ir visam laikui — paskelbus ESBO ataskaitą apie jų rezultatus.

Spalio pradžioje Rytų Ukrainos konfliktų sprendimo kontaktinės grupės nariai susitarė dėl Šteinmejerio formulės. Po to turėtų įsigalioti specialiojo Donbaso statuso įstatymas, jei ESBO stebėtojai patvirtins, kad rinkimai vyko pagal organizacijos standartus.

Zelenskiui paskelbus apie susitarimo pasirašymą, visoje šalyje nuvilnijo protesto banga. Akcijos vyko Kijeve, Lvove, Odesoje, Dnipro, Nikolajeve ir kituose Ukrainos miestuose. Ukrainos vadovas įsitikinęs, kad nėra jokios alternatyvos "Šteinmejerio formulei".

Padėtis Ukrainoje

Konfliktas pietryčių Ukrainoje vyksta daugiau nei penkerius metus. Padėties sureguliavimo klausimas yra svarstomas kontaktinių grupių Minske.

Po 2014 metų perversmo šalyje Donecko ir Lugansko liaudies respublikos paskelbė nepriklausomybę, po to Kijevo valdžia pradėjo prieš juos karinę operaciją. JT duomenimis, skaičiuojama daugiau nei 13 tūkst. ginkluoto konflikto aukų.