Aušvice besilankanti Merkel sako, nacių nusikaltimų atmintis yra neatsiejama nuo Vokietijos tapatybės

Autorius: Anonimusas Šaltinis: http://ldiena.lt... 2019-12-07 15:46:00, skaitė 62, komentavo 7

Aušvice besilankanti Merkel sako, nacių nusikaltimų atmintis yra neatsiejama nuo Vokietijos tapatybės

Aušvice apsilankiusi Vokietijos kanclerė Angela Merkel penktadienį teigė, kad nacių įvykdytų nusikaltimų pripažinimas yra Vokietijos nacionalinio identiteto dalis. Išsakydama šią žinutę ji kreipėsi ir į Vokietijos kraštutinių dešiniųjų grupes, raginančias atsisakyti atminties kultūros.

Kanclerė kartu su Lenkijos premjeru Mateuszu Morawieckiu penktadienį lankosi Aušvico koncentracijos stovykloje. Tai pirmasis Vokietijos vadovės oficialus vizitas šiame konclageryje, kur naciai nužudė apie 1,1 mln. žydų.

Partijos „Alternatyva Vokietijai“ (AfD) nariai teigė, kad valstybei reikėtų mažiau teisintis dėl nacistinės Vokietijos praeities ir verčiau atminti kitus istorinius momentus.

„Nusikaltimų atminimas... tai niekada nesibaigianti atsakomybė. Ji yra neatskiriamai susieta su mūsų šalimi“, – pirmojo apsilankymo buvusioje Aušvico koncentracijos stovykloje metu sakė A. Merkel.

„Šios atsakomybės įsisąmoninimas yra mūsų nacionalinio identiteto dalis, mūsų, kaip apsišvietusios ir laisvos visuomenės, savivokos bei teisiniais principais grįstos demokratijos, dalis“, – sakė ji.

Aušvico koncentracijos stovykla
Aušvico koncentracijos stovykla / AP nuotr.
 

A. Merkel teigė, kad Aušvicas „reikalauja, kad atmintį laikytume gyvą.“ Ji pabrėžė, kad dėl to, kas įvyko Aušvico-Birkenau stovykloje, kur 1940–1945 m. buvo nužudyti milijonai žydų, Vokietija nuolat jaučia „stiprią gėdą“. „Nėra žodžių, tinkamų sielvartui išreikšti“, – teigė ji.

Kreipdamasi į renginyje dalyvavusius holokaustą išgyvenusius žmones, A. Merkel sakė: „Lenkiu galvą prieš šoa aukas“.

Valstybių vadovai dalyvavo renginyje, skirtame paminėti nacistinės Vokietijos nusikaltimus. Sausio 27-ąją bus minimos 40-osios Aušvico konclagerio kalinių išvadavimo metinės, kai šią stovyklą pasiekė sovietų kariai. Tą pačią dieną visame pasaulyje minima ir Holokausto aukų atminimo diena.

Atvykti A. Merkel pakvietė Aušvico-Birkenau draugija, mininti 10-ąsias įkūrimo metines. Ji stengiasi išsaugoti stovyklą, kad ji taptų perspėjimu ir priminimu ateities kartoms.

A.Merkel tylos minute pagerbs Holokausto aukas prie vadinamosios Juodosios sienos, kur buvo žudomi kaliniai.

Vokietijos kanclerė eidama pareigas yra aplankiusi kelias kitas koncentracijos stovyklas, tarp jų ir Dachau bei Buchenvaldą Vokietijoje, tačiau tai pirmas jos oficialus vizitas prie Krokuvos esančiame Aušvice.

1977 m. čia lankėsi tuometinis Vakarų Vokietijos kancleris Helmutas Schmidtas, o 1989 ir 1995 m. kancleris Helmutas Kohlis.

Tačiau nė vienam kancleriui nereikėjo susidurti su naujais antisemitiniais išpuoliais Vokietijoje, rašo BBC. Pernai Vokietijoje buvo įvykdyti 1646 antisemitiniai neapykantos nusikaltimai prieš žydus. Tai 10 proc. daugiau nei ankstesniais metais.

Vizito išvakarėse 65 metų A. Merkel sakė, kad „kova su antisemitizmu ir visomis neapykantos formomis“ yra jos vyriausybės prioritetas.

Ji taip pat gyrė naują 60 mln. eurų auką Aušvico–Birkenau fondui, kurią ketvirtadienį patvirtino Vokietijos federalinės žemės.

Aušvico koncentracijos stovykla
Aušvico koncentracijos stovykla / AP nuotr.

Atvykusi A. Merkel praėjo po garsiuoju nacių šūkiu „Arbeit macht frei“ („Darbas jus išlaisvins“), vis dar kabančiu virš stovyklos vartų.

Aukų atminimą ji pagerbė tylos minute prie Mirties sienos, kur buvo nušauta tūkstančiai kalinių. Kanclerė taip pat aplankė dujų kamerų ir krematoriumo vietas.

Šis apsilankymas yra „ypač svarbus dėmesio ir solidarumo ženklas tokiu metu, kai Aušvicą išgyvenę žmonės sulaukia antisemitinių įžeidimų ir neapykantos kupinų elektroninių laiškų“, sakė Tarptautinio Aušvico komiteto pirmininko pavaduotojas Christophas Heubneris.

Angela Merkel ir Mateuszas Morawieckis lankosi Aušvico konclageryje
Angela Merkel ir Mateuszas Morawieckis lankosi Aušvico konclageryje / AP nuotr.

A. Merkel lydėjo šioje mirties stovykloje kalintas 87 metų Bogdanas Stanislawas Bartnikowskis ir Lenkijos premjeras M. Morawieckis.

Taip pat dalyvavo Vokietijos centrinės žydų tarybos pirmininkas Josefas Schusteris ir Pasaulio žydų kongreso prezidentas Ronaldas Lauderis.